İPUÇLARI,  Uncategorized

DOĞU EKSPRESİ

Doğu ekspresi, herkesin hayatında bir kez bile olsa tatması gereken şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Bilmeyen varsa şöyle tanımlayalım. Ankara tren garından, Kars tren garına tren ile yolculuk yapan doğu ekspres, TCDD’ye aittir. Doğu ekspres son zamanlarda turistler ve gençlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Yolculuğun süresi ne kadar, ara durakları neler?

Yolculuk her gün ankara tren garından 18:00’da kalkıyor ve Kars tren garına diğer gün saat 18:30’da varıyor . Yani toplam 24 saat 30 dakika sürüyor. Ama çok nadir olmakla birlikte bazen rötar yapabiliyor ve bu sayı 29 saate çıkabiliyor. Ara durakları ise sırayla, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurumdur. Manzara da oldukça büyüleyici oluyor.

Fiyatı ne kadar?

(Tek yön)

Pulman (sadece koltuklu): 47 TL

Örtülü kuşetli oda (4 kişilik odalar ve koltuklar yatak oluyor): 63 TL

Yataklı oda (1 yataklı): 95 TL

Yataklı oda (2 yataklı): 80 TL

Bu fiyatlar tam fiyatlar, yaşa ve mesleğe göre indirimler oluyor.

13-26 ve 60-65 yaşındakilere  %20

7-12 yaş arası çocuklar ve 65 yaş üstü için %50

7 yaş altı ayrı bir yer istemediği sürece ücretsiz.

gidiş-dönüş aynı anda alınırsa %20

12 kişi ve daha kalabalık gruplar için %20

öğretmenler, basın kart sahipleri, TCDD personelleri, TSK çalışanları içinde %20 indirim yapılmaktadır.

(Bu fiyatlar Kars-Ankara Ankara-Kars yolculuğu için geçerlidir. Eğer ara duraklarda inecekseniz veya binecekseniz fiyatlarda ucuzluyor.

ODALAR VE ÖZELLİKLERİ:

Pulman:

Sadece koltukların olduğu vagon türüdür.Eğer Ankara- Kars arasında yolculuk edecekseniz bu vagonu hiç tavsiye etmem, çünkü 24 saat 30 dakika sadece oturarak zamanın geçileceğine pek inanmıyorum. Koltuklar biraz arkaya yatıyor ama yine de 24 saat kalmak için yeterli olacağını sanmıyorum. Pulman da priz yok.

Örtülü kuşet :

Odalar 4 kişiliktir. 4 koltuk var ve açılınca karşılıklı 2 ranza oluyor. Temiz nevresimler bulunuyor. odada priz bulunuyor ve odanın sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Eğer 3-4 kişiyle yolculuk yapacaksanız sizin için bu oda yeterli olacaktır. Birde eğer 3 kişi iseniz ve başka birini istemiyorsanız öbür 1 kişilik yeri de satın alabiliyorsunuz.

Yataklı vagon:

Trenin en arka kısmında, 2 yatağı olan odalar mevcut. Odada 2 tane koltuk var. Açınca ranza oluyor. Odada yatak ve koltuk haricinde raflı dolap, buzdolabı, priz, tavana yakın çantaları asacak yer, lavabo bulunmakta ve odanın sıcaklığı ayarlanmakta. Temiz nevresimler bulunuyor. En konforlu oda kesinlikle bu odadır. yol boyunca istediğiniz gibi süsleyip fotoğraflar çekebilirsiniz. Çiftler içinde oldukça iyi bir sseçenek.

Yemekli vagon:

Yemekli vagonu, hangi tür bilet aldıysanız alın kullanabiliyorsunuz.

NOT: Tuvalet ortaktır fakat yataklı vagonun kendine ait lavabosu bulunmakta.

YOLCULUK İÇİN İHTİYAÇ LİSTESİ:

  • Temizlik malzemeleri: Tuvalet kağıdı,ıslak mendil,çöp poşeti vb. şeylerin ne olur ne olmaz yanınızda bulunması önemli.
  • Yemek: trende yemek vagonu var ancak çok kalabalık olabiliyor. Hemde arada atııştırmalık için anne böreği, plastik çatal,bıçak,tabak, atıştırmalıklar vb. yanınızda bulunsun.
  • Fotoğraf malzemeleri: Eğer odayı süsleyip fotoğraf çekilecekse onun için malzemeleri almayı unutmayın.
  • Powerbank: Kuşetli ve yataklı vagonda priz mevcut fakat ne olur ne olmaz yanınızda bulunsa iyi olur.
  • Bilgisayar: Eğer canınız sıkılırsa film falan izlemek için yanınıza alın derim.

DİĞER YAZILARDA GÖRÜŞMEK ÜZERE:):):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir