İPUÇLARI

KİTAP OKUMAK


Okuma ihtiyacı barut gibidir. Bir kere tutuşunca artık sönmez.

Vİctor hugo

Kitap okumak bu kadar zevkli ve yararlıyken neden okumuyoruz? Facebook, İnstagram, Twitter gibi ortamlarda zamanımızı harcayabiliyorken, dünyadan haberleri tek tuşla duyabiliyorken neden okuyalım ki diye düşünüyor olabilirsiniz ancak her şeyde olduğu gibi internetin de bir sınırı olmalı. Bu düşünceler bu çağın tembelliğinden kaynaklanıyor. Gazeteden okumak teknolojik aletlere göre daha zor geliyor ama bilmiyorlar ki hiçbir şey o gazetenin veya kitabın verdiği o öğrenme ve hayal kurma hevesini veremiyor. Okumak gibi bir nimete sahibiz ve değerini bilmiyoruz.

Okumak beynin sürekli aktif kalmasını sağlar. Bu sebepten dolayı Alzheimer gibi hastalıklara iyi geliyor ve yakalanma riskini düşürüyor. Aynı zamanda diksiyonu düzeltiyor, hafızaya iyi geliyor, kelime haznesini ve hayal gücünü geliştiriyor. Bir kere okumaya başladığınız zaman zaten sürekli okumak istiyorsunuz. Kısacası başlayınca duramıyorsunuz.

Kitap nasıl etkili okunur?

  • Düzenli okumak: Kitabı düzenli okumak çok önemli. Bir gün okuyup bir gün okumamak alışkanlık kazanmanızı zorlayacaktır.
  • Gözle okumak: Eğer kitabı hızlı okumak istiyorsanız gözünüzle takip ederek okumalısınız ama arada sırada sesli de okuyun ki diksiyonunuz gelişsin.
  • Üzerinde durmamak: Hızlı ve etkili kitap okumak istiyorsanız her kelimenin üzerinde durmayın. Ben bu hatayı çok yapıyordum . Bu benim hem zamanımı kaybettiriyordu hemde sıkılıp bırakmama neden oluyordu. Bu yüzden sakın her kelimenin üzerinde takılı kalmayın
  • Kelime araştırmak: Okurken daha önce duymadığınız bir kelimeye denk gelirseniz o kelimeyi kesinlikle araştırın. Bu kelime haznenizi geliştirmenize yardımcı olacak aynı zamanda da kitabı daha iyi anlamanızı sağlayacak.
  • Not almak: Okurken hoşunuza giden, değişik gelen şeyleri not alın.

Diğer yazılarda görüşmek üzere 🙂

2 Yorum

  • Cenap Galagan

    Çok doğru noktalara değinmişsiniz tebrik ederim.
    Sizden bir de “yazı yoluyla kendimizi ifade etme sanatı üzerine bir makale görmek isterdim doğrusu”. Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim. 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir