İPUÇLARI

VEGAN & VEJETARYEN NEDİR?

Toplumda vegan ile vejetaryen çok karıştırılan şeylerdir. Bugün sizlere ne olduklarından ve farklarından bahsedeceğim.

Vejetaryen:

Vejetaryen halk arasında et yemeyenler olarak bilinir. Hayvanların katledildiklerini düşündüklerinden et yemeyi reddederler. Fakat sadece et sevmeyenlerde vejetaryen denilebilir.

Vejetaryenler kendi aralarında 3’e ayrılırlar. Hayvansal gıda olarak sadece yumurta yiyen ovo vejetaryenler, Potansiyel bir canlıya zarar verme düşüncesiyle yumurta yemeyen hayvansal gıda olarak sadece süt ve süt ürünleri tüketen Lakto vejetaryenler. Ve son olarak her ikisini de tüketen, çoğunluk grup olan Lakto ovo vejetaryenler.

Vegan:

Vejetaryenin daha katı bir versiyonudur. Sadece beslenme konusunda değil her türlü konuda canlıya zarar veren hiç bir ürünü kullanmıyorlar. Deri, jelatin, kürk, hayvansal gıda içeren temizlik ürünleri ve kozmetik ürünleri vb. gibi ürünleri kullanmayı reddediyorlar.

Arasındaki farklar:

Kısaca açıklamak gerekirse vejetaryen bir beslenme, vegan ise bir yaşam biçimidir.

Son zamanlarda vegan restoranları ve ürünleri oldukça artmakta. Artık çoğu restoranların menülerinde vegan yiyecekler bulunuyor ancak vegan ürünler normal ürünlerden daha pahalı oluyor. Zaten bu devirde sağlıklı beslenmek için maddi durumunuzun normalden yukarı olması gerekiyor.

Bu yazımı beğendiyseniz düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir