İPUÇLARI

VERİMLİ DERS ÇALIŞMAK

Küçüklüğümüzden beri bize dayatılan çok çalışmak olgusu yanlıştır. Çok ve boş çalışırsanız bir şey öğrenemediğiniz gibi zamanınızı da boşa geçirmiş olursunuz. Çok ve boş çalışmak yerine daha verimli ve yeteri kadar çalışmak daha doğrudur. Verimli çalışmak çok önemlidir. Verimli ders çalışamıyorsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız size maddeler halinde anlatacağım.

PLANLI OLUN:

Her konuda planlı olmak çok önemlidir. Siz ne yapacağınızı bilmezseniz ne yapmanız gerektiğini o işe başladıktan sonra düşünürsünüz ve bu kafa karıştırıp dikkatinizi dağıtır. Bu yüzden her zaman derse oturmadan önce ne yapacağınızı, hangi derse ve hangi konuya çalışacağınızı, ödev veya da konu tekrarı mı yapacağınızı önceden belirlemelisiniz.

DİKKAT DAĞITAN HER ŞEYİ KALDIRIN:

Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak ne varsa onu göremeyeceğiniz yerlere kaldırın. Bu sizin çalışma esnasında dikkatinizin dağılmasını önler.

ZAMANI VERİMLİ KULLANIN:

Kendinize bir vakit aralığı belirleyin ve o belirlediğiniz zaman içerisinde oldukça dikkatinizi verin. Hızlı soru çözme teknikleri ile daha da zamandan tasarruf yapabilirsiniz. (Test çözmek ile ilgili bir yazı yazacağım beklemede kalın!!)

MOLA VERİN:

Kendinize belirlediğiniz sürenin aralarına molalar eklemeyi unutmayın sakın. Eğer mola vermezseniz algılamanız yavaşlayacak ve beyniniz hamurlaşacaktır. 😀 40 dakika ders çalışıyorsanız 10 dakika ara verin. Ama şunu unutmayın bir test çözüyorsanız o testi bitirene kadar mola vermeyin.

HAZIRLIĞINIZI YAPIN:

Derse hazırlanmadan oturmayın. Hangi dersin kitabını, hangi defteri, hangi kalemi, hangi araçları kullanacaksanız önceden masaya koyun.

BOL BOL NOT ALIN:

Önemli her şeyi not alın ve sonradan tekrar yaparken aldıklarınız notlardan çalışırsınız.

ARAŞTIRIN:

Merak ettiğiniz, anlamadığınız her şeyi araştırın. Bu sizin bilgi haznenizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

BOL BOL OKUYUN:

Her zaman düzenli bir şekilde okumayı unutmayın. Sürekli okuyun, bilgi edinin ve araştırın. Okumak derste soruları daha iyi anlamanıza ve zaman kazanmanıza yardımcı olur. Kitap okumak adlı yazımı da buradan okuyabilirsiniz http://www.umudunpesinden.com/uncategorized/ipuclari/kitap-okumak/

TEKRAR YAPIN:

Sık sık tekrar yapın ve unutmanızı önleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir