PSİKOLOJİ,  Uncategorized

KISKANÇLIK

Kıskançlık, sizce de eksikliklerden kaynaklanan bir durum değil mi?

Eğer sevgilinizi kıskanıyorsanız, kendinizde özgüven eksikliği var demektir. Bu sizi biraz incitebilir fakat bu sizinde bir şeylerin farkına varmanızı sağlayacak.

Kıskanan insanlar, içinde sevgi ve öz güven eksikliği olan insanlardır. Onlar kendilerini sevememişlerdir ki başkasını sevmeyi bilsinler. Ve kendilerini sevmeyi bilmedikleri için başkası tarafından sevilince neye uğradıklarını şaşırıyorlar ve onları kaybetmekten korkuyorlar. Karşı tarafın başkasını tercih etme düşüncesi bile delirtiyor. Eğer kişi kendisini sevmeyi bilirse başkasının sevgisine ihtiyacı kalmaz ve karşı tarafı karşılıksız sevmeye başlar. Bu da ilişkinin en önemli unsurlarından biridir.

Geçen bir sitede bir yazı gördüm ”Eşimi çok kıskanıyorum sizce normal mi?” diye. Ve altına gelen yorumlara çok üzüldüm. Herkes ”Hayır tabi ki eğer başkasıyla görürsen çok ağır olmadan vurabilirsin” diye. Bu ne cehalettir. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz. Hiç kimse başka birinin özgürlüğünü kısıtlayamaz. 

Bir de ”Seviyorum ama ne yapabilirim” diyenler var. Yukarıda bahsettiğim gibi sevmek kıskanmak değildir. Öyle diyen insanlar sevmiyordur zaten sadece kaybetmemek için sevmese bile seviyormuş gibi yapıyorlar. İlişkide özgürlük yoksa o ilişki bitmeye mahkûmdur. Önce bunun farkına varın sonra ise çözüm odaklı yaklaşın. Bu herkes için çok yararlı olacaktır.

KENDİNİZİ SEVİN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir