PSİKOLOJİ

ANNESİ BABASI BOŞANMIŞ ÇOCUK

Bazen hayatta anlaşmazlıklar ve fikir ayrılıkları olabilir. Bu doğal bir durumdur. Bu anlaşmazlıklar sonucunda bazen ayrılıklar ve boşanmalar görülebilir. Öncelikle şunu bilmelisiniz. Ayrılık her zaman kötü bir durum değildir. Bazen ayrılık iki kişinin hayatı içinde en doğru karar olabilir. Ama bu doğal süreçte eğer ortada bir çocuk varsa daha dikkatli olunmalıdır. Ama kesinlikle ortada çocuk var diye zorla evli kalınmamalıdır. Çocuk için mutsuz bir ailede büyümektense mutlu ama ayrı ayrı olarak büyümek daha olumlu sonuçlar verir. Sizin anne baba olarak bu durumda yapacağınız şey, çocuk üzülmesin diye şımartmak olmamalıdır. Bu çocuğa ilerde zarardan başka hiçbir katkısı olmayacaktır. Yapılması gereken davranış çocuğun yaşı göz önüne alınarak anlayacağı bir dilde anlatmaktır. Bu durumu kötü bir şeymiş gibi göstermek yerine normal bir şey olarak aşılarsanız. Çocuk büyüyünce olgun ve bilinçli bir birey olacaktır. Bizim toplumda boşanmalar çok kötü bir şeymiş gibi lanse ediliyor fakat, bir ortamda anlaşmazlıklar ve mutsuz bir ortam varsa bu durum gayet normaldir. Bugün sizlere anne ile babanın boşanması durumunda çocuklarda görülen durumları derledik.

KARDEŞLERİYLE ÇOK YAKIN OLURLAR:

Eğer kardeşi veya kardeşleri varsa aralarında farklı bir bağ oluşur. Kardeş oldukları için kavga etseler de her durumda birbirlerine destek olurlar. Adeta birbirlerinin annesi babası olurlar. Kardeşi olmayan çocuklarda arkadaşlarına çok bağlı olurlar. Bazen bu yüzden kötü durumlar olduğu için eğer tek çocuğunuz varsa ve boşanmışsanız. Çocuğunuzla daha yakın bir iletişim kurup onunla arkadaş olun.

DAHA AZ DİSİPLİNSİZ BÜYÜRLER:

İster istemez annesi babası ayrı olan çocuklar daha az disiplinli olurlar. Anne baba ne kadar dikkat etse de her zaman evli olduklarından daha çok serbest bırakacaklardır ve üzülmesin diye çok sıkmayacaklardır. Bu yüzden de çocuklar daha az disiplin sahibi olurlar.

KENDİ İHTİYAÇLARINI RAHATLIKLA GİDERİRLER:

Annede babada çalıştığından dolayı çocuk kendi ihtiyaçlarını kendi kendine gidermeye başlıyor. En başında da yemek yapmak geliyor. Anne baba işte olduğu için okuldan sonra kendi yemeğini kendi yapmayı öğrenirler ve bu ilerde çok büyük avantaja dönüşür.

ÖNEMLİ GÜNLERİ KİMDE GEÇİRECEKLERİN DE KARAR VEREMEZLER:

Bayram gibi önemli günleri anneyle mi babayla mı geçirecekleri konusunda kararsız kalırlar.

ANNESİNİN SOYADI FARKLI OLDUĞU İÇİN RESMİ İŞLERDE ZORLANIRLAR:

En çok da okulda yaşanan bir durumdur. Kayıtlarda annenin soyadı farklı olduğu için genellikle sorunlarla karşılaşılır.

ANNE BABA KONUŞMUYORSA BİRBİRLERİNİN YANINA GİTTİĞİNDE SUÇLULUK DUYGUSU OLUŞUR:

Eğer anne ile baba konuşmuyor ise birine gittiğinizde öbürüne karşı suçluluk duyarlar. Anne ile babanın arada düşmanlığın olmadığını çocuğa uygun bir dille anlatması gerekiyor.

ÇEVRELERİNDEN GARİP TEPKİLER ALIRLAR:.

Etrafında ki insanlar duyduğunda ”Ay bilmiyordum pardon”, ”nasıl bir şey peki”  gibi şeylerle karşılaşabiliyorlar. O yüzden boşanmamış olsanız dahi çocuğa boşanmanın çok normal bir durum olduğunu anlatmanız gerekiyor çünkü, bu durum annesi babası boşanmış olan çocukları bazen üzebiliyor.

ANNESİ VEYA BABASI BAŞKA BİR KİŞİYLE GÖRÜŞTÜĞÜNDE DURUMU ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKERLER.

Annesi veya babası başka kişilerle görüşmeye başladığında durumu anlamakta zorlanıyor ama aynı zamanda da sevinebiliyorlar.

EĞER İKİ TARAFTAN BİRİ EVLENİRSE ÇOCUK ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKER:

Evlendiklerinde çocukta korku, bilinmezlik gibi duygularla başa çıkmak zorunda kalırlar ama ilerde alışırlar.

AMA NE OLURSA OLSUN ANNESİYLE BABASININ ONU ÇOK SEVDİĞİNİ BİLİRLER:

Zor zamanlar geçirseler de annesinin ve babasının kendisini sevdiğini her zaman bilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir