PSİKOLOJİ

FOBİLER

Fobi, bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi halidir. Fobi kelimesi, Yunanca Phobos kelimesinden gelir. Phobos, Yunan mitolojisinde korku tanrısıdır. Bizde bugün bazı fobileri derledik.

AGORAFOBİ (AÇIK ALAN KORKUSU):Beyinde bir takım kimyasal ve elektriksel bozukluk olan. Özellikle serotonin adı verilen bu kimyasal maddenin agorafobisi olanların beynindeki oranın normalden az olduğu veya iletiminde sıkıntı olduğu öne sürülmektedir. 

Agorafobi bir açık alan korkusudur. Yani agorafobisi olan insanlar insan içine çıkmaktan hiç haz almazlar. Alışveriş merkezleri, partiler, çok tanımadığı insanlarla konuşmalar ve kalabalık, hiç bu fobisi olanların hoşuna gitmeyecek şeylerdir. Eğer empati kurmamız gerekirse şöyle tanımlayabiliriz; gözünüzü kapatın ve kendinizi çok fazla kalabalık bir yerde hayal edin, üzerinizde hiç kıyafet yok ve herkes size bakıyor. Nasıl? çok utanç verici, güvensiz ve berbat hissettiniz değil mi?. İşte bu fobiye sahip olan insanlar her dışarıya çıkmak zorunda kaldığında böyle hissediyor.

Bahsettiğimiz fobi gerçekten insanın hayatını fazlasıyla zorlayan bir durumdur. İş hayatına, İlişkiye, Arkadaş ilişkisine fazlasıyla zarar veren bir durumdur. Ve en zor yanı güvensizliktir.Sanki tüm insanlar onu izliyormuş ve ona zarar verecekmiş hissi çok yorucu ve yıpratan bir histir.

Belirtileri:

eğer toplum içine çıkmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, sanki dışarıda herkes sizi izliyormuş gibi geliyorsa, çok tanımadığınız insanlarla konuşurken çok stres yapıyorsanız, toplum içinde yemek yerken çok rahatsız oluyorsanız, çok tanımadığınız bir insanla telefonla konuşurken tedirgin oluyorsanız bir psikiyatrise gitmeniz gerekiyor.

Tedavisi: 

Evet tedavisi vardır. ilaç ve psikoterapi (konuşmaya dayalı ruhsal tedavi) yardımlarıyla bu fobiyi aşmak mümkün. Ama önce bunun bir hastalık olduğu kabul edilmeli ve tedaviyi ciddiye almalıdır.

TRİPOFOBİ (DELİK KORKUSU): 2005’de bir online forumda yayınlanan tripofobi, delik korkusudur. tripofobisi olan insanlar, delikli, çıkıntılı ve düzensiz nesneleri görmekten hiç haz almazlar. Gördüklerinde fazlasıyla korku ve stres olurlar. Hala nedeni tam bilinmeyen bu fobinin sebebi şimdilik deliklerin hastalık ve tehlikeyi çağrıştırmaları nedeniyle bedenin biyolojik bir koruma tepkisi olarak adlandırılıyor. Tripofobiye sahip olan insanlar. korkudan daha çok tiksinti olduğunu söylüyor

Belirtileri:

Tüylerin diken diken olması, mide bulantısı, terleme, panik atak benzeri tepkiler bu fobinin belirtileridir.

Tedavisi:

Tripofobinin sebebi hala tam olarak bilinmediğinden özel bir tedavisi yok. Ama çoğu fobiye uygulanan maruz kalma veya duyarsızlaştırma tedavisi genellikle başarıyla sonuçlanır. Hipnoz da etkili yöntemlerdendir.

HAPHEPHOBİA (DOKUNMA KORKUSU): Çok nadir görülen bu fobiye sahip insanlar, etrafındaki insanlara dokunmaktan korkuyor. Bazı insanlarda değişiklik gösterebildiği gibi. Bazıları sadece karşı cinse dokunmaktan korkuyor, bazıları ilk kendisi dokununca çok etkilenmiyor, bazıları ise çok güvendikten sonra o kişiye karşı fobilerini yenebiliyorlar. Bu fobinin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber genellikle cinsel istismar sonucu ortaya çıkan bir durumdur veya küçüklükte yaşanan bir olayın etkisi oluyor. duygusal olarak çok ağırdır. kişiyi yalnızlaştırır ve çöküntü yaşatır.

Belirtileri:

Dokunulduğunda; titreme,koşup gitme, donup kalma, ağlama, panik atak geçirme gibi belirtiler sık görülür.

Tedavisi:

Bu fobiyi de terapi ile tedavi edilebilir. Tedavi uzun sürebilir ama artık tedirgin olmadan fiziksel bir temas da bulunabilirler.

KLOSTROFOBİ (KAPALI ALAN KORKUSU): En yaygın fobilerden biri olan klostrofobi, kapalı alanlarda kalma ve çıkamama korkusudur. Kapalı alanlarda kalmak herkes için korkutucu olsa da. Klostrofobisi olan insanlar tehdit içermeyen durumlarda da panik olurlar. Genellikle asansöre binemezler, uçağa binemezler, toplu taşımadan rahatsız olurlar, hatta ilerlemişse montunun fermuarı sıkışsa dahi panik olurlar. İnsanın hayatını çok kısıtlayan bir etkendir ve tedavi olunması gerekmektedir.

Belirtileri:

Nefes darlığı, mide bulantısı, gerçek dışılık hissi,  ölüm korkusu, hatta baygınlık bile geçirebilirler. Eğer sizde de kendinizde bu fobinin olduğunu düşünüyorsanız bir psikiyatrise görünmeniz gerek.

Tedavisi:

Terapi, hipnoz genelde kullanılan yöntemlerdir ama  BDT (kişilerin verimsiz düşünce kalıplarını değiştirmeye ve kişinin hissettiği korkunun gerçek dışı bir korku olduğunu ayırt edebilmesi) yöntemi de uygulanmakta.

BU YAZIMIZ BU KADARDI DİĞER YAZILARDA GÖRÜŞMEK ÜZERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir