PSİKOLOJİ

KENDİNİN FARKINA VAR

Merhaba, bu yazıyı okuyorsan demek ki hayattasın. Sadece bu bile senin yeni bir şeyler yapıp hayallerini gerçekleştirmen için yeterli bir neden. Şuan kötü bir dönemden geçiyor olabilirsin. Senin şuan yapman gereken tek şey seni rahatsız eden etkenin sebebi dış etkenler mi yoksa sen misin? Buna sebep olan sensen nasıl değiştirebileceğini düşünmeye başlaman gerekiyor. Çünkü daha senin yaşayacak bir sürü güzel anın var. Ve bunlara ulaşmak için tek yapman gereken şey istemek. Ama eğer ki buna sebep olan dış etkenler ise öncelikle o şeyi değiştirebiliyorsan bunun için çabalayacaksın ama değiştiremiyorsan. O şey her ne ise sen onu takmamayı öğrenmelisin ve bunun bir gün biteceğinin farkına varmalısın.

Düşünsene o seni üzen her ne ise senin vaktini çalmaktan başka hiç bir işe yaramıyor. Ama şimdi sakın kaybettiğin zamanlar için üzülme çünkü, eğer bunları düşünürsen geriye kalan güzel anılarını da kaybetmiş olacaksın.Ve senin kaybedecek vaktin yok.

Artık kendin için bir şeyler yapmanın vakti gelmedi mi? Başkaları için yaşamaktan sıkılmadın mı? Sen bu hayata sadece bir kere geleceksin. Bu yüzden başkalarının hayatını yaşamak yerine kendi hayatını yaşamaya başla. 

Sevdiğin şeyleri yap mesela. Dizi mi izlemeyi seviyorsun? o zaman hemen aç istediğin diziyi ve izlemeye başla. Ama şunu unutma, yaptığın her şey sana tecrübe olarak dönecek. Çok fazla konuştum eğer sıkılmadıysan devam edelim. 

Tamam konuşuyorsun iyi hoş da nasıl yapacağız bunu? diyorsan senin için bir kaç madde hazırladım.

HATA YAPMAKTAN KORKMA:

Hata yapmaktan korkarsan kendini kısıtlarsın. Hata yapmadan başarılı olman çok zor. Hata yapacaksın ki doğruyu yaşayarak ve tecrübe sahibi olarak öğreneceksin. Başarılı olan insanlar sürekli hata yapmaktan korkmadıklarını ve yapsalar da bunların onu daha çok başarıya ittiğini söylüyorlar. Korkuyorsan şöyle düşün, en fazla ne olabilir? sana söyleyeyim. Bir kere hata yaparsın sonra ikincisini sonra üçüncüsünü. Peki bu sonra ne oldu? zaten şu an hata yaparak en kötü durumuna geldin. Şimdi daha fazla düşme şansın yok. Bu yüzden tek şansın ayağı kalkıp en baştan başlamak olacak. Ama sen artık neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrendin. O zaman yapabileceğin tek şey kalkıp tecrübelerinle  beraber başarıya doğru emin adımlarla yürümektir. 

ASLA, ASLA DEME:

Asla demek bir nevi ben kendime güvenmiyorum bunu yapamam demekle aynı şey. Sen sandığının aksine çok güçlü bir insansın şuan bile bunu söylerken bunları üzerine alınmıyor olabilirsin ama şuan tam olarak senden bahsediyorum. Öz güven yetersizliğini bir kenara koy ve yapabileceklerinin farkına var. Ama şunu unutma, yapacağın her şey iyilik adına olsun. Eğer yapacağın şeyin içinde iyi niyet olmazsa yapacağın şey her zaman başarısız olur.

İYİLİK YAP:

İnsanın yaratılışında iyilik vardır. İyilik yaparsan hem karşı tarafa iyilik yapmış olursun hem de kendine iyilik yapmış olursun. Öz güvenin artar ve daha çok iyilik yapasın gelir. Ve böylelikle ruhunu doyurursun. Her işin iyilik adına olsun.

BU KONU HAKKINDA DAHA FAZLA YAZI GELECEK BEKLEMEDE KALIN.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir