PSİKOLOJİ

PANİK ATAK

Atakların geçirildiği (korku, kaygı, endişe, sıkıntı, daralma) durumlarının görüldüğü bir tür psikolojik bozukluktur. İnsan hayatını oldukça ciddi anlamda etkileyen bu durumda atakların sayısı ayda 3 veya daha fazla görülüyorsa bir doktora görünmek gerekiyor.

Belirtileri nelerdir:

Atak anında kalp çarpıntısı, boğulma hissi, göğüste sıkışma, nefes nefese kalma, soluğun kesilmesi, baş dönmesi, terleme ve titreme gibi yinelenen belirtiler görülür.


Mekanizması ise; beynin yanlış sinyaller göndermesi olarak tanımlanabilir. Kişi bu belirtileri hisseder ama ilk aşamada sadece beynin yanılmasıdır ancak bu ilerideki aşamalarda beyin bu belirtileri fazla benimser ve bu belirtilerin gerçekten yaşanmasını sağlar.

Tedavisi:

İlaç ve psikoterapi tedavisi uygulanır ve genellikle olumlu sonuç verir. 

Atak anında uygulanabilecek egzersizler :

  • Karında bir balon şişirdiğini hayal ederek 4 saniye yavaşça nefes alınır, 4 saniye tutulur,yavaşça 8 saniyede verilir ve tekrarlanır.
  • ilk madde uygulanamadığında ise kesik kesik üç kere nefes alıp boşaltma tekniğini uygulayınız.
  • Bu esnada elleri sıkarak ve gözleri kapatarak vücudu kasmamak gerekir.
  • Mümkün oldukça rahat bir pozisyonda göğüs kafesini sıkıştırmayacak bir biçimde oturmak gerekir.
  • Nabzınızı ölçmeyin çünkü bu esnada nabzın yükselmesi sağlıklı ve normal bir durumdur endişe edecek bir şey yok.
  • Dikkatinizi başka şeylere verip kendinizden uzaklaşmayın. Bu durumun geçici olduğunu ve sadece beyninizin bir oyunu olduğunu sık sık kendinize hatırlatın.

Eğer kendinizde bu durumdan şüpheleniyorsanız hiç korkmayın endişe edecek bir durum yok bu sağlık sorunu sadece sizde değil birçok kişide görülüyor ve tedavi sonrasında geçiyor. Bu durumu düşünüp stres yapmayın emin olup tedaviye başlamak için bir psikoloğa görünmelisiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir