PSİKOLOJİ

PSİKOLOJİK İLAÇLAR

Psikolojik ilaçlar bilindiğinin aksine sizin kişiliğinizi değiştirmez. Sadece kendi potansiyelinizin farkına varmanızı sağlar.

Genellikle insanlar psikolojik bir ilaca başladıktan sonra ilk 3 gün ağır yan etkilerinden dolayı kullanmayı bırakıyorlar. Fakat bu doğru değildir. Vücudun ilaca uyum sağlaması en az 15 gün sürer. Bu süreçte mide bulantıları, panik atak, bitkinlik vb. gibi yan etkiler oluşabiliyor. Bu da insanları korkutup bırakmalarını sağlıyor.

İlaçların etkili olabilmesi için düzenli bir biçimde kullanılması gerekiyor. Eğer doktorunuz gün içinde içilmesini uygun gördüyse sizin ilacı içtikten sonra aktif olup uyumamanız gerekmektedir. Ama eğer uyumadan önce dediyse o zaman bir şey gerekmez. Zaten doktorunuz kontrole çağıracaktır.

Halk arasında psikolojik ilaçların kilo yaptığı gibi bir algı var. Bu doğru değildir. Psikolojik ilaçlar sizin iştahınızı açabilir fakat kilo aldırmaz. Eğer yemezseniz kilo almazsınız.

Bir de psikolojik ilaçların etki etmemesinden dolayı bırakmalar oluyor. İlk başta vücudunuz alışsın diye her zaman küçük doz ile başlanır ve gittikçe kontrollerle birlikte arttırılır. İlacın dozunun etkisi kilo ile de bağlantılıdır. İlaca başladıktan sonra doktoraa sormadan birden bırakmak çok zararlıdır. Her gelişmede doktorunuza danışın.

Böyle bir ilaca başlayacaksanız ama tereddüt ediyorsanız etmeyin. Emin olun o ilacın verdiği zarar o ilacı içmediğinizde ki verdiği zarardan daha fazla değildir. Ne kadar uzun sürede kullansanız doktorunuz bir sıkıntı görmüyorsa telaşa kapılmayın ve kullanmaya devam edin.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir